9. " Najlepsze opowiadania. Tom 1" H.P. Lovecraft

                                       Garść statystyk:

Ilość stron: 393
Autor:  H.P. Lovecraft
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania w Polsce: 2008

O autorze:

H.P. Lovecraft utwory publikował głównie w biuletynach organizacji pisarzy amatorów i niskonakładowych czasopismach miłośników fantastyki. Prekursor fantastyki naukowej, interesował się również kultami i obrzędami religijnymi. Obecnie jest uznawany za XX - wiecznego klasyka literatury grozy.


Kilka słów ode mnie:


"Szczury w murach"

Opowieść dotycząca historii posiadłości Exham Priory i dziwnych zdarzeń, które miały tam miejsce. 
Piwnice tego budynku skrywały więcej tajemnic, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, a tradycje w nim praktykowane miały o wiele więcej lat, niż on sam.

"Kolor z przestworzy"

Obok domu Nahuma i jego rodziny pojawia się meteor o dziwnych właściwościach. Wkrótce nawet naukowcy stwierdzają, że jest to coś, czego nie da się wytłumaczyć racjonalnie i skrywa tajemnice kosmosu, w które lepiej się nie zagłębiać. Po pewnym czasie, za sprawą tejże skały w posiadłości Gardner'ów zaczynają dziać się dziwne rzeczy.

"Koszmar w Dunwich"

W miasteczku Dunwich na świat przychodzi dziecko, które rozwija się o wiele za szybko. W wieku trzech lat wygląda, jakby miało conajmniej  dziesięć. Ściąga tym na siebie uwagę mieszkańców wioski. Podejrzenia budzi także znikające bydło i zabite deskami poddasze, z którego dochodzą dziwne odgłosy i ulatnia się nieprzyjemny zapach. Dr Henry Armitage, profesor Morgan i profesor Rise wyruszają do Dunwich, by rozwikłać tę zagadkę.

"W górach szaleństwa"

Ekipa naukowców wyrusza na lądy niezbadanej dotąd Antarktydy, z nadzieją na odkrycie tajemnic tego kontynentu. Udaje im się. Odnajdują nieznane dotąd góry, a w ich okolicach jaskinię, pełną szczątków zwierząt, które żyły tam przez miliony lat. Wśród nich są także okazy, jakich nie potrafiono zakwalifikować do żadnej grupy organizmów. Nie starczyło jednak czasu na dogłębne zbadanie ich, gdyż większa część ekipy ginie w nieznanych okolicznościach. Jakie tajemnice skrywały te masywy górskie?


Co do samej książki, którą akurat ja posiadałam, to okładka nie grzeszyła "urodą", co widać na zdjęciu powyżej. Przeszkadzało także wiele, zbyt wiele, przypisów, które teoretycznie miały na celu objaśniać utwory Lovecrafta, a w praktyce tylko przeszkadzały w czytaniu. 
Wiem jednak, że opowiadania te zostały wydane wiele razy, w różnego typu książkach. Przechodząc więc do samej twórczości autora - cóż ja mogę powiedzieć?

Osobiście nie jestem fanką opowiadań, bo nim się wczuję w utwór, to ten już się kończy, jednak zostały mi one gorąco polecone, więc pomyślałam - dlaczego nie?

Nie jest to zła książka, chociaż chyba nie do końca wpadająca w moje gusta. Język lekko archaiczny, poza tym nie czułam tego dreszczyku emocji, przerażenia, który przy horrorach jest przecież tak pożądany. Myślę, że znaczącą rolę odgrywa tu czas, w którym te utwory były pisane. Minęło wiele lat i w epoce tak wielu horrorów - czy to w postaci książek, czy filmów- efektów specjalnych itp. itd. Lovecraft po prostu nie zachwyca. Do plusów można zaliczyć na pewno niebanalną fabułę każdego z opowiadań. Mogę polecić twórczość tego autora osobom, które lubią opowiadania oraz tym, którzy fascynują się literaturą grozy. Jak by nie patrzeć - jest to klasyka. Podsumowując - według mojej subiektywnej opinii, jest to książka dobra, ale nie genialna. Jeśli lubicie takie klimaty, to na pewno nie będzie ona stratą czasu, ale nie jest również arcydziełem ;)


3 komentarze :

 1. Mam w domu "Zew Cthulhu" tego autora i czeka grzecznie na półce na przeczytanie już od dłuższego czasu. Może wreszcie po nią sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dziwna okładka, nie za bardzo zachęcająca :). Rzadko czytam opowiadania, ale te wydają się interesujące. Może się skuszę :)

  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam we fragmentach. Może nie jestem miłośniczkom, ale doceniam.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli już tu jesteś to proszę, zostaw komentarz :)
Dla Ciebie to chwila, a dla mnie wielka motywacja do dalszego pisania!

Wiecznie Zaczytana © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka